Wybór mebli kuchennych

Czym należy kierować się przy wyborze kuchennych mebli? Dopóki sami nie zaczniemy planowania projektu tego pomieszczenia w naszym domu lub mieszkaniu, sprawa może wydawać się nam banalnie prosta. Gdy jednak nadejdzie czas podejmowania decyzji, może się okazać, że jesteśmy przytłoczeni różnorodnością wyboru. Które półki? Jakie hokery kuchenne? Kolory? Materiały?…

Podstawa każdej kuchni

Pierwszym krokiem na drodze do kuchni idealnej powinno być uświadomienie sobie naszych potrzeb. Choć w praktycznie każdej znajdzie się lodówka, zlewozmywak czy szafki, niektóre osoby będą miały dodatkowe wymagania. Coraz bardziej popularne stają się na przykład kuchnie otwarte na salon lub jadalnię, z dużą wyspą, przy której stoją hakery do kuchni. Inne osoby zamiast szafek wiszących będą preferowały półki, na których postawią słoiki z przyprawami czy kolekcję designerskich naczyń. A co jest ważne dla Ciebie?

Wygoda i ergonomia

Podstawową kwestią w projekcie każdego pomieszczenia będzie funkcjonalność i wygoda. O ile jest to oczywiste na przykład w sypialni – kto z nas chciałby spać w niewygodnym łóżku? – o tyle czasem zapominamy o tym właśnie w kuchni. Warto więc upewnić się na przykład, że nasze krzesła barowe drewniane mają odpowiednią wysokość, szafki są zawieszone odpowiednio nisko, a lodówka znajduje się w odpowiedniej odległości od zlewu czy kuchenki. Dzięki temu gotowanie z nieprzyjemnego obowiązku przeistoczy się w przyjemność, która rozpocznie się znacznie wcześniej niż wtedy, gdy zasiądziemy do posiłku na modnych, barowych krzesłach ustawionych przy wyspie.

Trendy w kuchni

Dla coraz większe liczny z nas niezwykle ważne będzie też to, czy nasza kuchnia jest zgodna z aktualnymi trendami. Warto pamiętać oczywiście o tym, że te dość szybko się zmieniają. W jednym sezonie mogą być modne zdecydowane kolory i odważne formy, a w innych proste stoły, hakery do kuchni i lampy. O ile więc warto mieć na uwadze modę i porady architektów wnętrz, należy pamiętać o zdrowym rozsądku i naszym własnym guście. Być może popularny styl skandynawski z jasnymi kolorami i naturalnymi materiałami będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak tak nie jest, nie warto decydować się na jasne płytki, krzesła barowe drewniane czy geometryczne fronty szafek.