Czy post leczniczy naprawdę działa?

Już wieki temu ludzie próbowali leczyć się „głodem”. Specjalnie rezygnowano z jedzenia jakichkolwiek pokarmów, by dać organizmowi przestrzeń i najlepsze warunki do tego, aby mógł on zająć się innymi procesami, głównie procesami naprawczymi. Post leczniczy naprawdę potrafi zadziałać i wpłynąć pozytywnie na kondycję organizmu.

Jak wygląda poszczenie?

W tym momencie postem określa się już nie tylko typowe głodówki, ale coraz częściej także różne diety eliminacyjne i niskokaloryczne, czyli np. dietę warzywno owocową, w której pewne ilości kalorii są dostarczane, mimo że są to ilości niewielkie.

Tradycyjny post powinien jednak polegać na czasowym całkowitym powstrzymaniu się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów. Dozwolona staje się wyłącznie czysta woda, często pozbawiona większej ilości minerałów. Czasami nawet ziołowe napary bywają niewskazane, bo według niektórych mogą zostać potraktowane przez organizm jak pokarm.

Ile należy pościć?

Jeżeli leczniczą głodówkę chce się przeprowadzić na własną rękę (mimo iż nie jest to zalecane), najbezpieczniej zdecydować się na jej krótki czas trwania i zakończyć ją po jednym, dwóch lub maksymalnie trzech dniach. Im dłużej trwa post, tym teoretycznie lepsze stają się efekty. Osoby przeprowadzające głodówkę pod opieką lekarza, nieraz powstrzymują się od jedzenia przez tydzień, dwa tygodnie, a czasem i miesiąc.

Przeprowadzenie postu leczniczego zawsze powinno zostać poprzedzone sprawdzeniem ogólnego stanu zdrowia i wykonaniem wszystkich podstawowych badań. Głodówka może okazać się niewskazana dla osób bardzo szczupłych oraz osób pracujących fizycznie lub prowadzących bardzo intensywny tryb życia, wymagający ciągłego dostarczania sobie energii.

Co daje post leczniczy?

Wnioski wysuwane na podstawie badań przeprowadzanych nad wpływem postu leczniczego na stan zdrowia człowieka nie są jednoznaczne, jednakże zwolennicy tej alternatywnej metody leczniczej twierdzą, że ma ona oczyszczać organizm z toksyn i złogów, a także pomagać mu w samodzielnym spaleniu nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Choroby, w których leczenie postem może okazać się pomocne, to m.in. zaburzenia układu odpornościowego, cukrzyca typu II oraz różne odmiany nowotworów. Głodówka na pewno nigdy nie będzie natomiast dobrym sposobem na szybkie odchudzanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra