O tym pamiętaj przed zakupem skrzyń na jabłka

Decyzja o zakupie skrzynek na jabłka przeważnie jest podejmowana na krótko przez zbiorami. To czas, w którym można najtrafniej oszacować wielkość zbiorów. Jest to jednak również okres, w którym skrzynie na jabłka są najdroższe bez względu na to, czy mamy do czynienia z modelami plastikowymi, czy też drewnianymi. Czy takie podejście jest zawsze korzystne?

Planowanie zakupu krok po kroku

Skrzynki na jabłka nie należą do najtańszych, jednym z ważniejszych aspektów związanych z ich zakupem wydaje się więc jego planowanie. Oczywiście, nie ma jednego zalecenia odnoszącego się do tego, kiedy najlepiej zainwestować w nie. Każdy sadownik musi sam oszacować nie tylko swoje potrzeby, ale i możliwości finansowe. Nie da się jednak ukryć, że kupowanie skrzyń na jabłka przed sezonem ma kilka istotnych zalet.Najważniejsza wiąże się z tym, że takie postępowanie zwiększa szansę na zrealizowanie zakupu w krótkim czasie. Gdy zamówienia na skrzynie na jabłka zaczynają wpadać lawinowo – a tak właśnie jest tuż przed zbiorami – producenci zazwyczaj mają problem z ich natychmiastową realizacją. Opóźnienia w dostawach mogą okazać się poważnym problemem, gdy jabłka czekają na zebranie, a nie ma ich gdzie przechowywać. Plusem wcześniejszego zamawiania skrzyń jest też możliwość zapoznania się z ofertami przynajmniej kilku ich producentów, co pozwala na dokonanie bardziej przemyślanego zakupu.

Nie tylko materiał – jak wybrać dobrą skrzynię

Osoby zastanawiające się nad tym, jakie Skrzynki na jabłka wybrać, przeważnie analizują przede wszystkim zalety modeli wykonanych z plastiku oraz tańszych, ale cieszących się dużą popularnością skrzyń drewnianych. Warto jednak pamiętać, że pomiędzy poszczególnymi typami skrzyń także można zauważyć szereg różnic. Nie każda skrzynia będzie tak samo wytrzymała, a niektóre mogą być wręcz groźne dla transportowanych w nich owoców.Jeśli wybór ma paść na drewniane skrzynki na jabłka, szczególnie ważne jest zastanowienie się nad tym, z jakiego materiału wykonano ich poszczególne elementy. Największym uznaniem cieszy się drewno bukowe, dębowe i grabowe uważane za solidniejsze niż drewno pochodzące z iglaków. Przed zakupem dobrze jest też upewnić się, w jaki sposób zespolono ze sobą drewniane elementy. Można wykorzystać w tym celu zarówno klej, jak i gwoździe oraz śruby, nie bez znaczenia ma przy tym zarówno ich jakość, jak i technika montażu. Dobrym rozwiązaniem jest też dodatkowe zastosowanie kątowników, dzięki którym konstrukcji nie grozi rozluźnienie.