Dieta Dąbrowskiej – co warto wiedzieć?

Odchudzanie bywa trudne i czasochłonne. Niestety, nie zawsze redukcja tkanki tłuszczowej możliwa jest w krótkim czasie. Ważne jest, aby kierować się zdrowym rozsądkiem, tak aby zminimalizować ryzyko wystąpienia efektu jojo. Kontrowersyjna dieta Dąbrowskiej posiada zarówno plusy, jak i minusy. Opinie na jej temat są wyjątkowo skrajne. Zanim podejmiesz decyzje o warzywno-owocowym poście skonsultuj się z lekarzem. Głodówka jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy ogólna kondycja organizmu jest dobra.

Najważniejsze zasady

Dieta Dąbrowskiej wymaga spożywania skrajnie niskiej ilości kalorii (do 600 kcal dziennie). Ponadto, mogą one zostać dostarczone organizmowi wyłącznie pod postacią warzyw i owoców. Trzeba zaznaczyć, że dopuszczalne są tylko wybrane produkty np. ogórki, kalafior, brokuł, por, cebula, jagody, jabłka, grejpfruty. Przed stworzeniem jadłospisu należy dokładnie przeanalizować listę składników.

Warzywa i owoce mogą stanowić bazę wielu posiłków – każdego dnia należy spożywać trzy dania główne oraz dwie przekąski. Odstęp między nimi powinien być równomierny. Należy odstawić wszelkie używki i powstrzymać się od spożywania alkoholu. Do picia przeznaczona jest wyłącznie woda. Koktajle uznawane są za przekąskę. W sieci można znaleźć wiele inspiracji praz przepisów, co ułatwia stworzenie menu dla siebie.

Czas trwania postu

Dieta Dąbrowskiej powinna trwać około 6 tygodni. Można powtarzać ją kilka razy w roku. Ważne jest, aby obserwować symptomy wysyłane przez organizm. Może okazać się, że już po tygodniu znajduje się on na skraju wyczerpania. Każdy jest zupełnie inny, więc nie istnieje dieta idealna.

Dieta Dąbrowskiej wymaga przerwania treningów, gdyż aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na kalorie. Ponadto, mięśnie potrzebują dużej ilości białka, a post owocowo-warzywno nie dostarcza dostatecznej ilości niezbędnych składników odżywczych.

Efekty postu

Dieta Dąbrowskiej pozwala pozbyć się kilku, a nawet kilkunastu kilogramów. Wspomaga pracę układu trawiennego, usuwanie toksyn, a nawet pasożytów. Wiele osób po zakończeniu postu czuje się lekko i zdrowo. Zauważyły one także przypływ sił witalnych.

Może jednak okazać się, że dieta Dąbrowskiej wywołuje niepożądane reakcje np. wymioty, nudności, biegunkę, zawroty głowy. Jeśli objawy będą utrzymywać się kilka dni, to rozsądniej zrezygnować z głodówki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra