Elektroniczny alkomat – co trzeba o nim wiedzieć?

Elektroniczny alkomat, jak powszechnie wiadomo jest urządzeniem wykorzystywanym do pomiaru ilości zawartego alkoholu w wydychanym powietrzu. W dużej mierze to właśnie dzięki profesjonalnym alkomatom możliwe jest precyzyjne określenie stężenia alkoholu we krwi. W dzisiejszych czasach alkomaty wykorzystywane są nie tylko przez policję. Elektroniczny alkomat coraz częściej wykorzystywany jest również przez firmy ochroniarskie. Wiele firm wykorzystuje alkomaty, aby sprawdzić zdatność pracowników do wykonywania obowiązków.

Jak zbudowany jest alkomat?

Alkomat elektroniczny składa się z trzech głównych elementów. Pierwszym z nich jest oczywiście układ mechanicznej obróbki powietrza. To właśnie ten element odpowiedzialny jest za dopuszczenie części wdmuchiwanego powietrza bezpośrednio do sensora zamontowanego w danym urządzeniu. Najlepsze alkomaty zapewniają dokładność pomiaru bez względu na siłę wdmuchiwanego powietrza. Jako drugi kluczowy element należy zaliczyć sensor. Do wyboru są sensory półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu. Ostatnim kluczowym elementem jest oczywiście układ elektroniczny. To właśnie ten element odpowiedzialny jest za obliczanie zawartości alkoholu. Wyniki z układu elektronicznego zazwyczaj wyświetlane są bezpośrednio na wyświetlaczu danego urządzenia. Nowoczesne układy elektroniczne bardzo często odpowiadają również za sygnalizowanie poziomu baterii.

Prawidłowa obsługa alkomatu

Wybranie porządnego alkomatu to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo z niego korzystać i regularnie go kalibrować. Wyniki będą wartościowe tylko wtedy, gdy Elektroniczny alkomat będzie użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta. Nawet najlepsze alkomaty po kilkunastu wykonanych pomiarach wymagać będą kalibracji. Specjaliści zalecają wykonanie profesjonalnej kalibracji raz co 6 – 12 miesięcy. Alkomaty sklep bardzo często oferuje darmową kalibrację zakupionego sprzętu od ręki. W autoryzowanych serwisach profesjonalna kalibracja to wydatek od 70 do 150 zł. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby elektroniczny alkomat przechowywać w odpowiednim miejscu.