Kalkulator otyłości: co to jest, zastosowanie, jak z niego korzystać

Kontrolowanie masy ciała jest bardzo ważne. W tym celu można zastosować specjalny rodzaj kalkulatora online. Jak dokonać obliczeń?

Czym jest kalkulator do pomiaru otyłości?

Prawidłowy ciężar ciała to niskie ryzyko poważnych schorzeń jak choroby serca, cukrzyca, miażdżyca naczyń krwionośnych czy choroby stawów. Masa ciała zależna jest od wielu zmiennych, dlatego warto regularnie ją sprawdzać. Jak to zrobić?

W tym celu bardzo pomocny będzie specjalny kalkulator, który mierzy masę ciała w stosunku do wzrostu, czyli body mass index – BMI. Określany jest on także jako kalkulator BMI lub kalkulator otyłości.

Tego typu kalkulatory dostępne są online na stronach WWW i jako aplikacje mobilne, dlatego można skorzystać z nich bardzo łatwo i szybko. Są one także najczęściej całkowicie bezpłatne.

Kiedy warto skorzystać z kalkulatora otyłości?

Z kalkulatora otyłości warto skorzystać w celu skontrolowania swojej masy ciała w stosunku do wzrostu. Wskaźnik BMI jest bardziej wiarygodny niż zwykły pomiar wagi, ponieważ uwzględnia on także wysokość ciała.

Regularne korzystanie z kalkulatora otyłości, na przykład raz na kilka miesięcy, pozwala na ocenę, czy masa ciała jest prawidłowa. Gdy będzie ona wykraczała poza normę, warto pomyśleć wtedy o zmianie swojego sposobu żywienia.

Narzędzie jak kalkulator otyłości jest bardzo przydatne dla osób z nadwagą i otyłym, które są na diecie. Za jego pomocą można łatwo kontrolować jej postępy odchudzania.

Jak dokonać obliczeń w kalkulatorze otyłości?

Żeby sprawdzić, czy masa ciała jest prawidłowa, wystarczy tylko kilka kroków. Jak wykorzystać do tego celu kalkulator otyłości online?

1. Wykonaj potrzebne pomiary – aby ocenić wskaźnik masy ciała, czyli BMI, konieczne jest dokonanie pomiaru wzrostu oraz masy ciała.
2. Wprowadź dane do kalkulatora – wpisz je do okienek, które znajdują się na stronie internetowej.
3. Naciśnij przycisk do przeprowadzenia obliczeń – kalkulator automatycznie wykona obliczenia BMI.
4. Odczytaj wynik – na stronie z kalkulatorem znajdziesz informacje, jak go zinterpretować, najczęściej w formie tabeli.
5. Zapisz swoje BMI – zapisz wynik wraz z datą, na przykład w notatniku, aby łatwiej porównywać aktualny wskaźnik z poprzednimi wynikami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.