Podgrzybki marynowane to nie tylko smaczna przekąska, na którą można sobie pozwolić między posiłkami, ale także doskonały poczęstunek dla gości oraz dodatek do dań głównych. Jak je zamarynować i z czym podawać?
Podgrzybki marynowane – przepis i wykonanie
Podgrzybki kupujemy w sklepie, na targu lub zbieramy własnoręcznie. Ta druga opcja jest dużo przyjemniejsza (choć nie wszyscy lubią zbierać grzyby). Pamiętajmy jednak, że musimy znać się na grzybach lub po zakończeniu grzybobrania zasięgnąć opinii znawcy, który potwierdzi, że zebrane przez nas okazy są jadalne. To bardzo ważne, aby uniknąć niebezpiecznego dla zdrowia (a nawet życia) zatrucia pokarmowego.
Gdy już jesteśmy w posiadaniu podgrzybków, przystępujemy do ich oporządzenia. Trzony usuwamy, z kapeluszy pozbywamy się zanieczyszczeń, takich jak: liście, piach, igliwie. Kroimy na małe kawałki tak, aby potem zmieściły się do słoików. Płuczemy i gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie przez około 15 minut. Po ugotowaniu i odsączeniu przekładamy wydzielone porcje do szklanych słoików i przystępujemy do zrobienia zalewy octowej. Na 1 kg grzybów przypadają 2 szklanki wody oraz 100 ml octu. Wrzącą marynatą zalewamy grzyby, a słoiki zakręcamy. Odstawiamy na 2-3 dni.
Z czym dobrze smakują Podgrzybki marynowane?
Nie wszyscy widzą potencjał w podgrzybkach marynowanych. Wielu ludziom kojarzą się raczej z przystawką podawaną podczas spożywania czystego alkoholu. Okazuje się jednak, że istnieje więcej sposobów na ich wykorzystanie.
Po pierwsze, z powodzeniem można je traktować jako alternatywę dodatków serwowanych wraz z głównym daniem. Zastąpić więc mogą sałatkę, mizerię, buraczki zasmażane, czy ogórki kiszone.
Po drugie, mało kto zdaje sobie sprawę, że stanowią ciekawy składnik sałatek. Przykładem jest sałatka z podgrzybkami marynowanymi, czerwoną cebulą, serem żółtym, jajkami na twardo i ogórkami konserwowanymi. Wszystkie komponenty należy wymieszać z majonezem. Taka lekka potrawa będzie królową na stole podczas domowej imprezy!