Zakup alkomatu. Na co zwrócić uwagę?

Zakup alkomatu to krok, na który powinien zdecydować się każdy, kto choć od czasu do czasu spożywa alkohol i nie zawsze ma pewność, że już na tyle wytrzeźwiał, by móc prowadzić pojazd. Poziom alkoholu wraz z upływem czasu od ostatniego spożycia, powoli się obniża, wiele jednak zależy od płci, masy ciała i indywidualnych zdolności organizmu. Z tego powodu zawsze lepiej sprawdzić alkomatem poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, szczególnie gdy od ostatniego spożycia nie minęło zbyt wiele czasu. Jakie alkomaty są warte uwagi? Jak się okazuje, wiele z nich nie jest wartych zainteresowania, pomimo niewątpliwie atrakcyjnej ceny zakupu.

Tanie alkomaty to alkomaty z dużym marginesem błędu

Każdy chciałby kupić alkomat jak najtaniej. niestety te bardzo tanie nie są warte zainteresowania, bowiem bardzo niedokładnie mierzą poziom alkoholu we krwi. Błąd pomiaru może zaś skutkować mylnym przekonaniem o swojej trzeźwości. Skutki jazdy pod wpływem alkoholu mogą być zaś bardzo poważne. W przypadku zatrzymania przez policję zawsze kończy się to zabraniem prawa jazdy na określony czas, sprawą sądową i wysokimi karami finansowymi. Udział w wypadku pod wpływem alkoholu, a co gorsza jego spowodowanie, może przyczynić się do jeszcze większych kłopotów. Z tych powodów, warto na zakup alkomatu wydać nieco więcej i mieć pewność posiadania profesjonalnego urządzenia. Doskonale sprawdzają się dobre alkomaty elektrochemiczne. Rozważając zakup, warto upewnić się, czy są to Alkomaty z atestem, czy też atestu nie posiadają. Różnica w cenie może być nieduża, dlatego lepiej stawiać na alkomaty z atestem.

Kalibracja alkomatu

Nawet najdroższe i najlepsze alkomaty elektrochemiczne wymagają kalibracji. Polega ona na dostarczeniu do alkomatu powietrza z określonym poziomem alkoholu i zmianie ustawień alkomatu, by były najbliższe prawdy. Co ważne, skalibrowane alkomaty nie muszą poziomu alkoholu wskazywać idealnie. Jeśli w instrukcji alkomatu elektrochemicznego jest podany margines błędu, po kalibracji trzeba także go brać pod uwagę. Jeśli więc – zgodnie z marginesem błędu – dyskusyjne jest to, czy jesteśmy na tyle trzeźwi, by wsiąść za kierownicę, zawsze trzeba odczekać, by poziom alkoholu we krwi więc i w wydychanym powietrzu po prostu się obniżył. Odpowiednio skalibrowany, dobrej jakości alkomat, to coś, co zawsze warto mieć przy sobie i w razie potrzeby, przed koniecznością prowadzenia pojazdu, po prostu upewniać się o stanie trzeźwości.