Granita, czyli bardzo orzeźwiający deser!

Czego pragniemy, gdy na dworze jest bardzo gorąco, wręcz duszno? Oczywiście jak najszybciej zjeść zimne, pyszne lody. Jednak czasem warto, zamiast lodów posmakować czegoś innego. Na przykład granity. To deser pochodzący z dalekiej Sycylii. Dlaczego jest tak orzeźwiający i chętnie kupowany?

Co to jest granita?

Mrożony sycylijski deser lodowy zbliżony do sorbetu – brzmi oryginalnie, prawda? Natychmiast wyobrażamy sobie jakiegoś mafioza, który odpoczywa przy basenie, trzymając w ręku i smakując kolejne granity napoje zamiast whisky z lodem.

Granita wytwarzana jest na bazie kawy albo najczęściej owocowych soków (syropów) o głębokich, cudownych zapachach i barwach. Charakterystyczną cechą jest ziarnista i jednocześnie bardzo rozdrobniona konsystencja. A najważniejszy zalety to lekkość, świetne chłodzenie oraz bardzo wyrazisty aromat.

Syropy do granity – odpowiedni wybór

Soczyste granity napoje nie byłyby tak pyszne i orzeźwiające, gdyby nie właściwe syropy, z jakich są przyrządzone. Najlepiej, jeśli będą on mieć odpowiednio dobraną gęstość. Wtedy każdy poczuje, jakby spożywał napój bogów i będzie pragnął jeszcze więcej tych granitów. Lepiej jednak uzależnić się od takich rarytasów niż od schłodzonego piwa.

Syropy do granity o bardzo różnorodnych smakach oferuje wiele firm i sklepów internetowych. Do wyboru, do koloru. Wszyscy znajdą chociażby malinowe, truskawkowe, pomarańczowe, wiśniowe, jabłkowe i najbardziej popularne – cytrynowe. A także, pieszczące podniebienie, nietypowe marakui czy kiwi, a nawet smak różnych owoców leśnych.

Co pomoże w przygotowaniu granity?

Chcąc serwować granitę w swoim lokalu, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w zamrażarki. Dzięki nim można bowiem utrzymać niską temperaturę opisywanego tutaj deseru. Ale potrzebne będzie coś jeszcze. Co takiego? Mianowicie specjalna maszyna, bez której nie ma mowy o wytworzeniu orzeźwiającego napoju.

Mowa o tzw. granitorze, który także umożliwia wyeksponowanie sycylijskich deserów w taki sposób, aby zachęcić do ich kupowania. Co więcej, urządzenie to przystosowano do łatwego przenoszenia. Ma też bardzo prostą obsługę. Wystarczy podłączyć do prądu, sprawnie serwować granitę i cieszyć się z zadowolenia klientów.