Styl retro – chwilowa moda, czy dłuższy trend?

Wśród wielu mód i stylów we wzornictwie, które pojawiają się i znikają, styl retro zajął bardzo ważną pozycję. Jak się okazuje, w stylu retro współcześnie produkuje się coraz większą liczbę mebli i urządzeń nawiązujących stylem do przeszłości. Czym jest styl retro i jaka będzie jego przyszłość?

Czym jest retro?

Retro to słowo nieco tajemnicze, które wielu osobom kojarzy się z minionymi czasami. Projektanci nie ułatwiają zadania, pod tą samą nazwą oferując bardzo różne rzeczy. Raz styl retro nawiązuje do czasów z początków dwudziestego wieku – a więc już ponad stu lat wstecz. Innym razem do czasów minionych zupełnie niedawno – lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Jak się więc wydaje retro nie oznacza odniesienia się do konkretnego okresu w historii, ale ogólną tendencję do powrotu do dawnego wzornictwa. Należy jednak wspomnieć, że retro to nie styl historyczny, a więc odnosi się przede wszystkim do czasów minionych niedawno. Doświadczenie mówi że dla retro sto lat to granica, której nie przekracza się często.

Czy styl retro to chwilowa moda?

Jak się wydaje styl ten często znika i się pojawia. Czasami powraca z konkretnymi propozycjami, a później znika na długie lata. Retro obecne jest w jakiś sposób zawsze, choć może nie zawsze jest tak samo modne. Ostatnimi czasy popularny jest zwłaszcza w wystroju kuchni. Kuchenka retro wolnostojąca, stylizowana na wyroby z drugiej połowy dwudziestego wielu to hit ostatniego sezonu.

Zastosowanie wolnostojących kuchenek retro, oraz innych mebli i sprzętów w tym stylu nadaje domowi pewnego rodzaju szyku i elegancji. Kuchenki retro bardzo często do minionych czasów nawiązują nie tylko wyglądem, ale i projektem, a zwłaszcza wysoką jakością wykonania.

Retro – styl ponadczasowy

Z drugiej strony retro, jako styl odnoszący się do niedalekiej przeszłości będzie istniał zawsze. Zawsze będzie jakaś przeszłość, a więc zawsze będzie istniało jakieś mniej lub bardziej konkretne retro. To co dziś jest współczesne i nowoczesne, jutro będzie retro. Wspomniana wcześniej kuchenka retro wolnostojąca jutro będzie zdecydowanie bardziej wspomnieniem przeszłości.

Warto jednak zaznaczyć, że dzisiaj style i mody zmieniają się tak szybko, że ciężko jest wskazać jakieś konkretne style, czy motywy przewodnie naszych czasów. Jak się wydaje retro przyszłości będzie odnosić się do wielkiej różnorodności stylów, mniej rozpoznawalnych niż te do których odnosi się dzisiaj.

Kuchenka retro wolnostojąca znajdziesz w ofercie Lofra.pl.