Jakie zalety oferują kuchenne naczynia żeliwne?

Jak stworzyć kuchnię, z której nie będzie się chciało wychodzić? Jeden ze składników sukcesu to odpowiednie wyposażenie szafek kuchennych – przede wszystkim praktyczne i wygodne garnki i naczynia do przygotowywania potraw. W tej roli dla wielu wciąż bezkonkurencyjne pozostają naczynia żeliwne. Jakie są ich największe zalety?

Naczynia żeliwne – eleganckie, ale i praktyczne

Naczynia wykonane z żeliwa nie tylko wyglądają na solidne, ale też w rzeczywistości takie są. Wytrzymałość tego materiału sprawia, że garnki bywają nawet przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są trwałe, wygodne, świetnie się prezentują. Są nieodłącznym elementem kuchni w stylu retro czy industrialnym, ale dobrze będą wyglądały także w kuchni w wydaniu nowoczesnym.Ogromna zaleta naczyń z żeliwa to szybkie rozprowadzanie ciepła. Ta właściwość pozwala na bardzo szybkie gotowanie. Jej plus to również długotrwałe utrzymywanie ciepła potraw, a więc uniknięcie konieczności ich podgrzewania. Fani zdrowej kuchni docenią także brak konieczności stosowania tłuszczu, a także to, że podczas każdego gotowania z garnka do potrawy wydzielane jest żelazo.

Jak prawidłowo korzystać z naczyń z żeliwa?

Naczynia żeliwne są bardzo trwałe i świetnie się sprawdzają w kuchni. Wymagają jednak odpowiedniego podejścia. Przede wszystkim należy dbać o to,by ich nie obtłuc ani nie zarysować. Każde mycie powinno się odbywać uważnie, w miarę możliwości bez użycia silnych detergentów. Jeśli to możliwe,najlepiej stosować wyłącznie wodę oraz miękką, nie rysującą powierzchni gąbeczkę.Elementem dbania o naczynia z żeliwa jest też regularne natłuszczanie ich powierzchni – ten zabieg pozwala uniknąć tworzenia się na powierzchni trudnej do usunięcia i uszkadzającej garnek rdzy.

Gdzie kupić wymarzone garnki z żeliwa?

Naczynia żeliwne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Oferują je wszystkie dobrze wyposażone sklepy z akcesoriami do kuchni. Warto przejrzeć ich ofertę czy to w sieci, czy w stacjonarnym sklepie. Kompletując swój zestaw, warto wyposażyć się w garnki, ale też formy do zapiekania czy żeliwną patelnię. Warto pamiętać, że naczynia z żeliwa nadają się i na kuchnię gazową, i na indukcję, i do piekarnika – to bardzo wygodne i uniwersalne rozwiązanie dla każdego.

Naczynia żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.