Prawidłowe żywienie osób starszych odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Bardzo ważny jest nie tylko właściwy dobór produktów, lecz także regularność spożywania poszczególnych potraw. Tylko dobrze zbilansowana dieta potrafi sprawić, że seniorzy będą na długo cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Żywienie osób starszych a kalorie
W procesie starzenia się organizmu dochodzi do znacznego zmniejszenia się na zapotrzebowanie energetyczne. Jest to związane przede wszystkim ze znacznym spadkiem beztłuszczowej masy ciała oraz jednoczesnym zwiększaniem się udziału tkanki tłuszczowej.
Dietetycy zalecają, że zapotrzebowanie energetyczne dla kobiet które ukończyły 65 lat, oraz które prowadzą niezbyt aktywny tryb życia wynosi około 1750 kcal/dobę. Z kolei jeśli chodzi o mężczyzn to po skończeniu 65 roku życia powinni oni dostarczać do organizmu w ciągu doby1950 kalorii.
W dostarczaniu energii bardzo istotne znaczenie mają poszczególne składniki energetyczne. Każdy senior powinien zadbać o to, aby dostarczać swemu organizmowi odpowiednią ilość, biała, węglowodanów oraz tłuszczów.
Węglowodany a prawidłowe żywienie osób starszych
Węglowodany to bardzo ważny składnik pokarmowy, który dodaje każdemu człowiekowi mnóstwo energii. Ich podaż w codziennej diecie powinna być zawsze zależna od podejmowanej aktywności fizycznej.
Jeśli chodzi o osoby w starszym wieku, to powinni oni zamieniać węglowodany proste tj. cukier czy słodycze na węglowodany złożone tj. warzywa, produkty zbożowe pełnoziarniste oraz nasiona strączkowe, ale z bardzo umiarkowaną podażą źródeł bogatych w błonnik.
Nadmiar błonnika może bowiem prowadzić do występowania biegunek oraz zaburzeń wchłaniania żelaza, cynku oraz wapnia. Tymczasem znaczne osłabienie trzustki może prowadzić do cukrzycy typu 2.
Tłuszcze – ich rola w życiu seniorów
Jeśli chodzi o żywienie seniorów, to niezwykle ważne jest,
aby nie spożywali oni zbyt dużej ilości tłuszczów zwierzęcych. Otóż przy małej aktywności ruchowej zwiększa się w znacznym stopniu ryzyko wystąpienia nadwagi, a w niektórych przypadkach nawet otyłości.
Seniorzy borykający się z chorobami sercowo – naczyniowymi powinni powinni szczególną uwagę zwracać na to, aby nie spożywać zbyt dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które to są obecne w produktach pochodzenia zwierzęcego. Nie zalecane są zatem słodkie ciasta, czekolady oraz tłuszcze piekarnicze.
Z kolei polecane są kwasy tłuszczowe wielonienasycone z rodziny omega-6 oraz omega-3. W żywieniu osób starszych niezwykle ważna jest właściwa podaż kwasów tłuszczowych z rodziny n-3, które to są obecne w rybach. Ich spożywanie jest zalecane raz w tygodniu. Dzięki prawidłowemu odżywianiu seniorzy mogą na dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.