Suszarnia warzyw i owoców – jak zatrzymać smaki lata?

Wiele osób latem wręcz uwielbia delektować się bogatym smakiem świeżych warzyw i owoców. Bez wątpienia o tej porze roku smakują one najlepiej. Jednak w miarę jak temperatura na dworze obniża się, wybór świeżych warzyw i owoców staje się coraz mniejszy. Lato to dobry czas na to, by pomyśleć o zatrzymaniu smaków lata – na przykład poprzez suszenie warzyw i owoców.

producent suszonych warzyw

Dlaczego warto suszyć warzywa i owoce?

W miejscu takim jak suszarnia warzyw wysuszyć można praktycznie wszystkie warzywa i owoce, które mogą stanowić fantastyczny dodatek do różnego rodzaju dań obiadowych i deserów.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zima to czas, kiedy ludzki organizm narażony jest na powstawanie różnego rodzaju niedoborów minerałów i witamin. Dlatego też suszone warzywa i owoce mogą stanowić doskonałą alternatywę dla suplementów diety z apteki.

Trzeba mieć świadomość tego, że w przypadku obróbki termicznej – na przykład podczas produkcji dżemu, owoce i warzywa tracą ogromne ilości składników odżywczych. Oczywiście, tego typu przetwory wciąż są bardzo smaczne, jednak niekoniecznie odżywcze dla ludzkiego organizmu.

Suszenie warzyw i owoców sprawia, że znika z nich nadmiar wody, ale wszystkie cenne składniki zostają zatrzymane. Oznacza to, że sięganie po produkty suszone dostarcza do ludzkiego organizmu niemal tyle samo składników odżywczych jak przy spożywaniu ich na świeżo.

Suszenie warzyw i owoców jako sposób na oszczędność

Trzeba wspomnieć, że ostatnie tygodnie lata to doskonały moment na to, by przygotować zapas suszonych owoców i warzyw. Suszarnia warzyw to miejsce, które zajmuje się tym na dużą skalę. Te osoby, które chcą wysuszyć relatywnie niewielkie ilości warzyw i owoców, mogą pokusić się o zakup domowej suszarki.

Warto podkreślić, że latem ceny sezonowych warzyw i owoców wciąż pozostają niskie, a proces ich suszenia nie zajmuje więcej niż kilka godzin. Warto zorientować się, ile zimą kosztuje kilogram jabłek czy pomidorów, by przekonać się, suszenie to prosta droga do oszczędności. Warto wspomnieć również o tym, że suszone warzywa i owoce mogą być doskonałą alternatywą dla niezdrowych, drogich przekąsek, takich jak chipsy. Oczywiście, suszone produkty dostępne są również w sklepach, jednak z reguły w bardzo wysokiej cenie.