Jak kawa wpływa na nasze zdrowie i prawidłową wagę?

Niepowtarzalny smak i aromat kawy sprawiają, że kawa jest kochana przez miliony osób na całym świecie. Nawet jej najwięksi zwolennicy z pewnym niepokojem zastanawiają się jednak nad tym, czy kawa jest zdrowa.

Jak kawa wpływa na zdrowie?

Osoby, które odradzają picie kawy ze względów zdrowotnych pozwalają sobie na pewne uproszczenie. Tym, co szkodzi nie jest przecież kawa jako taka, ale przede wszystkim jej nadmiar. Kawa jest cennym źródłem przeciwutleniaczy, może przy tym chronić zarówno przed chorobami układu krążenia, jak i przed cukrzycą typu 2. Coraz odważniej wspomina się także o tym, że kawa zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona oraz niektórych schorzeń wątroby.Czy jednak oznacza to, że odpowiedź na pytanie o to, Czy kawa jest zdrowa, jest zawsze twierdząca? Dzieje się tak długo, jak długo przestrzegamy zasady mówiącej o tym, aby pić ją w umiarkowanych ilościach. W innych okolicznościach dość szybko możemy przekonać się o skutkach ubocznych tego napoju.

Czy kawa pozwoli nam schudnąć?

Inną kwestią poruszaną często jest wpływ kawy na odchudzanie. Wiele osób nie ma wątpliwości, co do tego, że jest on pozytywny. Naukowcy podchodzą jednak do tego rodzaju zagadnienia sceptycznie. Pod wpływem kawy wiele osób rusza się więcej i bardziej energicznie, co można wykorzystać pijąc ją przed planowanym szybkim marszem. Warto jednak pamiętać o tym, że tylko czarna kawa bez dodatków jest wolna od kalorii. Cukier, mleko, śmietanka i polewy smakowe są w stanie zmienić ten napój w bombę kaloryczną. Wtedy już nie ma mowy o wsparciu w odchudzaniu.