Dlaczego warto jeść chrzan?

Większość z nas jada go na Wielkanoc – do białej kiełbaski czy żuru. Chrzan, bo o nim właśnie mowa, bardzo często pojawia się na tradycyjnym wielkanocnym stole – obok pisanek, chleba czy baranka z masła. Ta biała pasta, świetnie podkreśla smak wielu dań, zwłaszcza tych mięsnych, choć nie wszystkim przypasowuje do gustu.

Dlaczego warto jeść chrzan?

Nie da się ukryć, że chrzan to dość nietypowy dodatek. Jego smak jest nietuzinkowy. Nieco ostry, niekiedy przyprawiający nawet o dreszcz. Większość osób jednak stosuje go w swojej codziennej kuchni. Dodaje go do białej kiełbasy, żurku, szynki w zalewie czy na przykład na kanapkę z pieczonym schabem. Oprócz interesujących, choć dość specyficznych, walorów smakowych, chrzan ma również wiele innych właściwości. Przede wszystkim jest skarbnicą witamin C. Co ciekawe, zawartość tej witaminy w chrzanie jest większa niż nawet w cytrynie czy pomarańczy. Kolejną porcją witamin są te z grupy B czy A. Wpływają one na odporność ale również na piękny wygląd skóry, włosów i paznokci. Dodatkowo nawet chrzan w słoiku posiada potas, wapń czy magnez. To bardzo ważne minerały, niezbędne naszemu organizmowi każdego dnia. Kiedy ma się katar – łyżeczka tartego chrzanu jak nic innego oczyści zatoki. Nie da się ukryć, że niekiedy chrzan w słoiku jest tak ostry, że oczy potrafią aż łzawić. Dlatego warto samodzielnie robić ten przysmak – chociażby po to, aby regulować stopień jego ostrości.

Jak przygotować chrzan samodzielnie?

Na rynku znaleźć można kilku producentów, w których ofercie nie brakuje również chrzanu w słoiku. Z powodzeniem można znaleźć produkty o dobrych składach, bez sztucznych barwników i konserwantów. Przed zakupem najlepiej czytać etykiety. Oczywiście, smak ma również ogromne znaczenie. Warto zaznaczyć, że równie dobrze smakuje ten przysmak, gdy przyrządzi się go w zaciszu domowej kuchni. Przygotowanie chrzanu tartego, to nic trudnego. Wystarczy kupić chrzan w korzeniu, umyć go i zalać wodą, aż nasiąknie. Po tym czasie należy zetrzeć go na tarce. Można wybrać większe lub mniejsze oczka tarki. Następnie trzeba zalać całość wodą z octem i sokiem z cytryny. Aby uzyskać łagodniejszy smak, trzeba dodać śmietankę. Niektórzy przyprawiają chrzan różnymi przyprawami. Może to być majeranek, pieprz ziołowy i sól. Fajnym dodatkiem jest suszona żurawina, która genialnie współgra ze smakiem tego warzywa. Gotowy przysmak należy podawać najlepiej od razu. Jeśli nie chce się go konsumować natychmiast można przechowywać chrzan w słoiku, przez kilka dni w lodówce.