Rydze marynowane – kompendium wiedzy

Odpowiednio przygotowane rydze marynowane mają niesamowity smak, dlatego też w ostatnim czasie cieszą się tak dużym zainteresowaniem na całym świecie. Przy większości przepisach kluczem do sukcesu jest tak naprawdę to, aby nazbierać odpowiednie grzyby, co niestety wbrew pozorom wcale nie jest prostym zadaniem.

Jak zbierać rydze?

Rydze jak powszechnie wiadomo od wielu lat dla doświadczonych grzybiarzy są symbolem smaku i prestiżu. Jeżeli chodzi o walory smakowe, to zwyciężają one nawet popularne borowiki szlachetne. Rydze występują co prawda pospolicie praktycznie na terenie całej Polski, ale pomimo tego nie jest wcale tak łatwo je znaleźć.

W odróżnieniu od wielu innych grzybów (np. maślaki, podgrzybki, koźlaki, borowiki) nie pojawiają się one tak często, dlatego też przy ich zbieraniu należy uzbroić się w cierpliwość. Warto jednak zostać w lesie nieco dłużej, ponieważ rydze marynowane mają naprawdę niesamowity smak.

W Polsce rydze można zbierać od lata do później jesieni. Warto jednak wspomnieć o tym, że występują one tylko na niezanieczyszczonych terenach. W pierwszej kolejności warto odwiedzać lasy świerkowe albo liściaste gaje.

Jak wygląda marynowanie rydzów?

Rydze marynowane w chwili obecnej są oczywiście najlepszą formą ich podawania. Proces marynowania trwa około 4 tygodni. W Internecie można znaleźć wiele sprawdzonych przepisów na marynowanie tych niesamowitych grzybów. Warto spróbować kilku najpopularniejszych metod, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać najlepszy z nich.

Najpopularniejsza metoda polega na marynowaniu rydzów bezpośrednio w wodzie z octem spirytusowym. Zgodnie z przepisem należy pamiętać o dodatkach soli, pieprzu, cukru oraz liściach laurowych. Wiele osób przygotowuje pyszne rydze marynowane z dodatkiem miodu albo goździków.

Marynowane rydze na miodzie

Jak wspomniano powyżej rydze mogą być marynowane na wiele różnych sposobów. W ostatnim czasie największym zainteresowaniem cieszą się przepisy na pyszne rydze z miodem. Przy wszystkich przepisach kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby zachować odpowiednie proporcje.

Aby przygotować marynowane rydze należy wodę wymieszać z miodem i octem, a następnie doprowadzić ją do zagotowania. Następnie dodajemy pokrojoną cebulkę, cukier, sól oraz goździki. Rydze należy oczywiście wyczyścić i dokładnie umyć pod wodą. Rydze należy wrzucić do osolonej wody i gotować przez około 6 minut. Po odsączeniu grzyby można układać do słoików dodając ziele angielskie, liść laurowy albo plaster cebuli. Całość na końcu zalewa się przygotowaną zalewą.