Pomysły na orzeźwiające desery na lato

Idealnym deserem na lato są oczywiście lody, ale osoby, które właśnie się odchudzają, raczej nie będą ich spożywać. Na szczęście mogą się poratować poniższymi smakołykami. Truskawkowa granita, słodka mrożona kawa i sernik na zimno to wspaniałe desery, które zadowalają podniebienie, a jednocześnie nie odkładają się w boczkach.

Sernik na zimno

Wykonanie tego sernika zajmuje dosłownie kilka minut (nie licząc czasu chłodzenia), bo robi się go bez pieczenia. Kostkę półtłustego twarogu należy zmiksować z małym opakowaniem jogurtu greckiego i erytrytolem (ilość do smaku). Gotową masę połączyć z rozpuszczoną i schłodzoną żelatyną (ok. 5 g wystarczy).

Twarogowa papka powinna trafić do miseczki, a następnie do lodówki na przynajmniej kilka godzin. To taka deserowa baza, którą można połączyć z dowolnymi dodatkami. Sernik na zimno będzie świetnie smakować i świetnie się prezentować, przyozdobiony galaretką truskawkową i borówkami.

Granita truskawkowa

Jeszcze lepszy efekt orzeźwienia można sobie zapewnić za sprawą słodziutkiej i niskokalorycznej granity. Do jej wykonania potrzeba pół kilo truskawek, pół szklanki wody, dowolny słodzik i odrobinę soku z cytryny. Przepis jest naprawdę prosty.

Oczyszczone truskawki (z usuniętymi szypułkami) należy zmiksować z sokiem z cytryny, słodzikiem i wodą, a masę przelać do większego naczynia (najlepsze będzie metalowe) i umieścić w zamrażalniku. Średnio co pół godziny trzeba do niej zajrzeć i przemieszać ją widelcem. Po kilku godzinach Granita powinna być gotowa do spożycia. Można wtedy podać ją z bitą śmietaną o obniżonej zawartości tłuszczu.

Kawa mrożona

Najszybsza w przygotowaniu będzie jednak słodka i dietetyczna kawa mrożona. Świetnie smakuje zarówno sama, jak i z lodami waniliowymi o obniżonej zawartości tłuszczu i kalorii.

Dwie łyżeczki kawy rozpuszczalnej należy zalać minimalną ilością wrzątku, dodać erytrytol, a następnie uzupełnić szklankę mlekiem kokosowym i kostkami lodu. Do napoju można też dodać łyżeczkę masła orzechowego i całość zblendować, aby pozbyć się grudek.