Jak przejść na wegetarianizm?

Już ponad 3 mln Polaków i Polek przeszło na wegetarianizm i liczba ta stale rośnie. Dlaczego? Bo dieta wegetariańska jest zdrowa i przyjazna dla środowiska.

Co to jest wegetarianizm?

Odmian wegetarianizmu jest bardzo wiele, ale podstawową zasadą jest wyeliminowanie z jadłospisu mięsa i produktów mięsnych. Niektórzy eliminują także ryby i owoce morza. Najbardziej radykalny jest weganizm, który eliminuje wszystkie produkty odzwierzęce. Podstawą diety są tylko owoce i warzywa.

Dieta wegetariańska 1200 kcal musi być dobrze zbilansowana i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników, przede wszystkim białko, kwasy nienasycone oraz mikro i makroelementy. Czasami dieta wymaga suplementowania.

Dlaczego wegetarianizm jest zdrowy?

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że obecnie mięso i przetwory mięsne zawierają dużo konserwantów, środków chemicznych. Zwierzęta karmione są paszami przemysłowymi, zamiast naturalnymi. Wyroby mięsne są wysoko przetworzone, co dodatkowo powoduje otyłość, nadciśnienie, cukrzycę i wiele chorób układu krążenia.

Dieta wegetariańska 1200 kcal bogata jest w błonnik, który ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy, wydalniczy, wspomaga przemianę materii.

Jak zostać wegetarianinem?

Przede wszystkim należy robić to stopniowo. Nagła i radykalna zmiany diety, może skutecznie zniechęcić. Najlepiej zacząć od stopniowego ograniczania mięsa i zastępowania go innymi produktami, np. jajkami, produktami sojowymi.

Kto ma wątpliwości, czy dieta wegetariańska jest smaczna, może wybrać się do restauracji wegetariańskiej i spróbować gotowego obiadu. W przyszłości może być to inspiracją do samodzielnego przygotowywania posiłków.