Jakie alkomaty wybrać?

Alkohol może utrzymywać się przez długi czas w organizmie, dlatego też każdy kierowca musi wcześniej sprawdzić za pomocą testera trzeźwości stan swojego organizmu, dzięki czemu będzie mógł bezpiecznie prowadzić. Dobrze jest też wiedzieć, jak powinno się wybrać odpowiedni alkomat, który będzie dokładnie wykonywał pomiar.

Jak wybrać alkomat?

Przede wszystkim podczas wyboru alkomatu należy zwrócić uwagę na podstawowe dane takie jak: wielkość czujnika, dokładność pomiaru oraz możliwość kalibracji. Warto wspomnieć, że wyróżnia się też kilka rodzajów alkomatów, dzięki czemu da się dopasować taki model, który będzie idealnie spełniał wszystkie nasze potrzeby.

Jakie są rodzaje testerów trzeźwości?

Można wymienić Alkomaty elektrochemiczne oraz półprzewodnikowe czy też spektrofotometryczne. Elektrochemiczne testery wyróżniają się dokładnością i szybkością pomiaru. Należy zwrócić uwagę, że spektrofotometryczne alkomaty są urządzeniami stacjonarnymi, które są przeznaczone do policyjnego użytku i pomiary z nich pobrane, mogą być dowodem w sądzie. Warto wspomnieć, że występują jednorazowe testery trzeźwości.

Kiedy dobrze jest użyć jednorazowych testerów trzeźwości?

Jednorazowe testery trzeźwości dostępne są najczęściej na wybranych stacjach paliw. Można ich użyć przede wszystkim wtedy, kiedy kierowca nie jest pewny, że już cały alkohol wyparował z organizmu. Tym sposobem można zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także o innych użytkowników ruchu drogowego.

Czy alkomaty muszą być poddawane kalibracji?

Wszystkie alkomaty muszą być co jakiś czas poddawane skalowaniu. Najczęściej tester trzeźwości półprzewodnikowy ma robioną kalibrację co sześć miesięcy, a elektrochemiczne mają wykonywane skalowanie co pięćset pomiarów i nie może przekroczyć dwunastu miesięcy. Dzięki temu można być pewnym, że pomiary są dokładne.

Warto dodać, że pracodawca również może zmierzyć swoich pracowników alkomatem, zwłaszcza gdy ma do tego uzasadnione podejrzenia. Z reguły sprawdzani są pracownicy tacy jak zawodowi kierowcy czy też osoby, które obsługują różnego rodzaju maszyny, od których zależy bezpieczeństwo innych pracowników. Tym sposobem pracodawca może być pewny, że wszyscy jego pracownicy i inni użytkownicy są bezpieczni.