Alkomaty elektrochemiczne – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Ktoś powie, że dobry alkomat elektrochemiczny to urządzenie, które wyróżnia się bardzo dużą dokładnością i wysoką niezawodnością. Jest w tym sporo racji, ale często nadal pokutuje przekonanie, że tylko te parametry decydują o wygodzie użytkowania urządzenia. Na co zatem warto jeszcze zwrócić uwagę, kupując alkomaty elektrochemiczne?

Jest ustnik, czy go nie ma?

Ważnym czynnikiem, który decyduje o funkcjonalności alkomatów elektrochemicznych, jest metoda wykonywania pomiaru. Najczęściej odbywa się ona w dwojaki sposób: aktywnie lub pasywnie. Metoda aktywna polega na zastosowaniu dedykowanego i – niestety – jednorazowego ustnika. Z kolei w wariancie pasywnym, alkomat posiada zabudowany czujnik, który nie wymaga zastosowania ustnika.

Jego brak lub obecność, przedkłada się również na czas realizacji pomiaru. W urządzeniach „pasywnych”, ogranicza się on do zaledwie kilku sekund. Dzięki temu sprawdzają się one głównie w trakcie kontroli przesiewowych, gdy pojawia się konieczność szybkiego zbadania dużej grupy osób.

Dodatkowe funkcje urządzenia

Bardziej wymagający użytkownicy alkomatów z pewnością zakupią modele z dodatkowymi funkcjami, które zaimplementowane są w interfejsie urządzenia. Taką funkcją jest chociażby możliwość przeglądania historii pomiarów lub też liczby dni pozostałych do kalibracji. Nowoczesne Alkomaty elektrochemiczne posiadają również funkcję wymiany urządzenia pomiarowego, dzięki czemu – w razie negatywnej kalibracji – można poprawnie ustawić urządzenie.

Niewielkie rozmiary to kolejna, choć bardzo często bagatelizowana cecha alkomatu. Posiadają ją nie tylko alkomaty z atestem, które przeznaczone są do badania dużej grupy osób, ale też urządzenia do zastosowań domowych. Kolejną ważną funkcją sprzętu jest też tryb ekonomiczny (oszczędzania energii), który sprawdza się przede wszystkim w trakcie częstych pomiarów.

Zasilanie – serce alkomatu

Dobrej jakości alkomat elektrochemiczny posiada wbudowany akumulator, który jest zwykle wydajniejszy od baterii. Najlepiej, jeśli urządzenie jest też ładowane za pośrednictwem portu USB. Wtedy można go łatwo załadować w domu, ale też w samochodzie, np. za pomocą powerbanka lub gniazda zapalniczki samochodowej.

Podsumowanie

Nowoczesne alkomaty z atestem, to nie jedyne urządzenia, które wyposażone są w szereg nowoczesnych funkcji. Coraz częściej wyposaża się w nie również urządzenia do zastosowań domowych, które z definicji nie wymagają tak wysokiego stopnia profesjonalizacji.