W czym można serwować granitę?

Granita to orzeźwiający deser z lodu doskonały na gorące dni. W czym można go zaserwować?

Granita – mrożony deser z Włoch

Granita to tradycyjny deser wywodzący się z Sycylii, chociaż jego początki wiązane są z krajami arabskimi. Powstaje on na bazie soków lub syropów owocowych albo kawy. Często porównywany jest do sorbetu, ale posiada inną strukturę lodu – jest bardziej ziarnisty.

Na Sycylii oraz w innych włoskich regionach najbardziej popularna jest granita przygotowywana na bazie wody, cukru oraz soku cytrynowego. Podawana jest ze słodką bułeczką z ciasta drożdżowego typu brioche.

Do przygotowywania granity stosuje się specjalne urządzenia nazywane granitorami. Gotowy deser przygotowuje się poprzez wymieszanie syropu, soku czy kawy z wodą, a następnie schłodzenie mieszaniny w urządzeniu.

Serwowanie granity – w czym ją podać?

Granitę można podawać w różnych naczyniach w zależności od tego, gdzie jest ona przygotowywana.

W restauracjach oraz w kawiarniach pozwalających na zjedzenie deseru na miejscu najczęściej serwowana jest ona w szklanych pucharkach lub dużych kieliszkach. Stosowane są też miseczki oraz kubeczki na lody. Do granity podaje się wtedy łyżeczkę.

Z kolei wtedy, gdy granita serwowana jest na wynos, najczęściej stosowane są praktyczne kubki do granity oraz kielichy do granity wyposażone w zamknięcie oraz w słomkę, aby zapobiegać rozlewaniu się deseru.

Granita w fantazyjnych kielichach

Granita to popularny deser serwowany w miejscowościach turystycznych, w tym także nad morzem. W lokalach gastronomicznych, a także w stoiskach znajdujących się na zewnątrz najczęściej stosuje się kubki do granity oraz efektowne kielichy do granity.

Standardowo granitę serwuje się w kubkach plastikowych zamykanych półokrągłymi kopułkami ze słomkami, co zabezpiecza zawartość przed rozlewaniem się. Takie pojemniki stosowane są także jako kubeczki na lody oraz inne desery.

Lokale mogą zaoferować także kielichy do granity, które posiadają oryginalny, przyciągający uwagę wygląd. Takie naczynia wykonane są z tworzywa sztucznego, posiadają kolorowe zamknięcia oraz zintegrowane słomki. Do dyspozycji są różne wzory kielichów do granity, na przykład pojemniki spiralne, wykończone palmami, piłkami nożnymi, w kształcie latarni morskich. Takie kielichy do granity są uwielbiane przez dzieci!