Jak powinien wyglądać jadłospis dla dzieci?

Nasze dzieci potrzebują od nas wszystkiego, co tylko najlepsze. W okresie rozwoju ważna jest szczególnie dieta tak, aby dostarczyć małemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników mineralnych oraz witamin. Co jest szczególnie tutaj istotne? Jak powinien wyglądać prawidłowy jadłospis dla dzieci?

Jadłospis dla dzieci – podstawowe zasady

Zacznijmy od rzeczy najważniejszych. Przede wszystkim każde dziecko powinno zjadać więcej warzyw i owoców z naciskiem oczywiście na warzywa. Wiadomo – dzieci za nimi nie przepadają, jednak są różne tricki, które pomogą nam przekonać dzieci do jedzenia warzyw – może to być zapieczenie ich w pysznej zapiekance, zrobienie tortilli warzywnej itp.

Dalej dzieci powinny 2-3 razy w tygodniu jeść chude mięso oraz spożywać min 2 razy w tygodniu rybę. Poważnym błędem są dawne obiady – tłuste zupy na mięsie zabielane gęstą śmietaną, a na drugie danie wiele ziemniaków i kawał mięsa. Lepiej postawić na lekką zupę krem,a na drugie danie zrobić dziecku pieczonego pulpecika z ryżem i warzywami.

Nie wszystko zdrowe, co ładnie wygląda

Warto w tym momencie trochę powiedzieć o współczesnych reklamach. Otóż niestety przedstawionych jest w nich wiele produktów, które jakoby powinny znajdywać się w codziennym jadłospisie dla dzieci. Wyglądają one wszystkie absolutnie pięknie, mają śliczne kolory. Tymczasem niestety, jak się im dokładnie przyjrzymy, to okazuje się, że zawierają wiele cukrów, sztucznych substancji itp.

Warto zatem zastąpić niektóre produkty innymi. Przykładowo zamiast kupowanych soków, lepiej i smaczniej jest zainwestować w sokowirówkę. Zamiast smakowych jogurtów można łączyć jogurty naturalne z syropem np. klonowym i orzechami. Dania gotowe zastąpić nawet najprostszym makaronem z sosem, ale robionym samodzielnie.

Produkty zakazane w jadłospisie dla dzieci

Czego w żadnym wypadku nie powinno być w jadłospisie dla dzieci? Na pewno nie mogą tam się znaleźć słodycze. Oczywiście też nie zupełnie – każdy z nas czasem lubi coś podjeść słodkiego. Niemniej powinny zostać one ograniczone.

Trzeba także uważać z rzeczami bardzo tuczącymi dzieci. Oczywiście, że dziecko jak najbardziej może i powinno jeść ziemniaki czy kluski, jednak nie mogą one stanowić podstawy każdego obiadu. Co więcej warto uważać szczególnie na mineralne wody smakowe – niestety sprzyjają one rozwojowi próchnicy jak twierdzi wielu dentystów. Warto również ograniczyć wszelkie napoje gazowane oraz fast foody, jak hamburgery czy frytki gdzieś na mieście – zastąpmy je domowymi burgerami i pieczonymi ziemniaczkami.