Granita – idealne orzeźwienie na lato

Kiedy przychodzi gorące lato i upał zaczyna dawać się we znaki, szukamy czegoś, co pozwoli nam schodzić organizm, orzeźwić się i ugasić pragnienie. Bogata oferta pozwala nam na wybór pomiędzy orzeźwiającymi zimnymi napojami, lodami na gałki czy na patyku oraz sorbetami do picia. Wśród nich, znajduje się również rozwiązanie, zdobywające nowych fanów a są nim granity napoje – pyszny sorbet do picia.

Czym jest granita?

Granita jest włoskim deserem, wywodzącym się z Sycylii. Przygotowywana jest ze świeżych owoców lub świeżo wyciśniętego soku z owoców, zmieszanych z wodą oraz cukrem. Prócz typowych owocowych smaków, istnieją również takie granity napoje jak: kawowa, migdałowa czy jaśminowa. Mimo że przypomina sorbet do picia, to jednak te dwa desery różnią się między sobą konsystencją. Granita posiada ziarnistą i rozdrobnioną strukturę, z kolei sorbet jest gładką i zmrożoną masą. Dodatkowo, pierwszy z nich powstaje w wyniku zamarzania wody i nie zawiera powietrza, w przeciwieństwie do drugiego, dzięki czemu sorbet cechuje się puszystością. Kluczowym elementem przy powstawaniu granity i uzyskaniu jej charakterystycznej konsystencji jest jej ciągłe mieszanie. Deser ten, służący też zarówno we Włoszech jako forma śniadania, podawany jest ze słodką bułeczką – briosi. Ponadto, jest zdecydowanie mniej kaloryczny w porównaniu z typowymi lodami.

Jak zrobić granitę?

Włoski sposób na orzeźwienie zdobywa kolejne serca osób na całym świecie. Wiele lodziarni w swojej ofercie posiada granity o różnych owocowych smakach. Jej przyrządzenie opiera się o zastosowanie specjalnego urządzenia, jakim jest granita maszyna, zwana granitorem. Producenci, w celu otrzymania różnych wariantów smakowych, wykorzystują różne syropy i soki owocowe zmieszane z wodą a masa jest potem chłodzona w granitorze. Dzięki temu proces nie jest trudny ani czasochłonny. Niemniej jednak każdy może przygotować sobie taką granitę w domowym zaciszu. Wystarczy do tego zaledwie woda, cukier i sok owocowy. Wodę zagotowuje się z cukrem aż do uzyskania syropu a po wystudzeniu dodaje się sok owocowy. Następnie umieszcza się tak przygotowaną masę do zamrażarki, co trzydzieści minut mieszając ją widelcem, by uzyskać charakterystyczną ziarnistą strukturę.