Co zrobić, kiedy dziecko nie ma apetytu?

Wielu rodziców zmaga się z problemem, jakim jest brak apetytu u dziecka. Oczywiście wielu z nich spędza to przysłowiowy sen z powiek, gdyż obawiają się, że ta sytuacja doprowadzi malucha do skrajnego wyczerpania i utraty zdrowia. Co zatem zrobić w momencie, kiedy maluch odmawia spożywania posiłków? O tym powiemy w przedmiotowym artykule.

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy dziecko nie chce jeść posiłków przygotowanych przez rodzica. Powody mogą być tak naprawdę różne, zaczynając od tego, że nie odczuwa ono głodu, po zwyczajne niegustowanie w kuchni rodzica.

Oczywiście może zdarzyć się również, że brak apetytu spowodowany jest przez jakąś chorobę, co jak wiadomo należy wykluczyć lub potwierdzić podczas wizyty u specjalisty.

Co zrobić, kiedy dziecko nie ma apetytu?

W pierwszej kolejności, wielu rodziców przygotowuje specjalne dania dla niejadka z nadzieją, że maluch skonsumuje je ze smakiem. Jak się okazuje bardzo często padają ofiarami rozczarowania, gdyż pomimo sporządzania najbardziej wyszukanych posiłków, dziecko nie jest skłonne do podjęcia współpracy.

Następnym etapem w walce z brakiem apetytu, jest podawanie suplementów diety w postaci syropów czy kropli, które mają działać pobudzająco na apetyt. Kiedy to nie pomaga, koniecznym jest wizyta u lekarza, a nawet i psychologa.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Każdy człowiek, bez względu na to czy mowa o dziecku czy dorosłym, je tak zwanymi oczami. O co chodzi w tym stwierdzeniu? Mianowicie o to, że chętniej sięgamy po dania, które prezentują się ładnie i ciekawie, niż te niedbale nałożone na talerz. W związku z tym faktem, warto poszukać przepisy na dania dla niejadka i zadbać o ich ładne podanie. W tym celu niewątpliwie okażą się pomocne ładne sztućce i naczynia dedykowane dzieciom.

Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest także zachęcenie malucha do wspólnego gotowania. Jeżeli zaangażujemy go do przygotowywania posiłku, pokażemy, że warto testować składniki, które dodaje się do wyżej wspomnianego, wówczas możemy rozbudzić w nim kulinarną ciekawość, co w konsekwencji przełoży się na chęć próbowania nowych smaków.

Czy zawsze warto walczyć z brakiem apetytu u dziecka?

Tak naprawdę, odpowiedź na to pytanie należy rozpocząć od stwierdzenia „to zależy”. Od czego? Mianowicie od tego, co zaleci lekarz. Czasami okazuje się, że rodzice przez wprowadzenie paniki z powodu braku apetytu u dziecka, tak naprawdę przyczyniają się do pogłębiania tego stanu.

W związku z powyższym, jeżeli lekarz stwierdzi, że mały pacjent jest zdrowy, wówczas warto odpuścić na jakiś czas bieganie za dzieckiem z posiłkami, a może okazać się, że samo upomni się o jedzenie.