O diecie mówi się sporo, niezależnie od wieku. Nieprzyzwyczajeni do trendów żywieniowych starsi ludzie, często nie widzą siebie, jako odbiorców wskazówek dietetycznych. Tymczasem dieta dla seniorów jest istotna w ich życiu, a jednocześnie wcale nie absorbująca i trudna. Wystarczy kierować się kilkoma poradami, aby długo cieszyć się zdrowiem i siłą.
Krok 1 dieta dla seniora – mało, ale często
Dieta dla seniora nie jest wymagająca, ale trzeba o niej pamiętać. Najgorsze jest zapominanie, które skutkuje pomijaniem posiłków. O ile w dietach dla osób dorosłych i dzieci mówi się o przyjmowaniu 4-5 racji żywieniowych w ciągu dnia, o tyle dla osób starszych przeznaczona dawka wzrasta do 6-7 małych, ale różnorodnych posiłków. Kluczowe jest także przestrzeganie godzin. Regularne jedzenie wprowadza organizm w stały tryb, który skutkuje zdrowym trawieniem.
Cenne okazują się przekąski. Dlaczego? Jeśli są zdrowe, hamują uczucie głodu i wprowadzają do organizmu zdrową dawkę witamin. Jednocześnie przekąski skutkują tym, że na obiad lub kolację nie będzie chciało się nakładać dużej porcji. W ciągu dnia warto jeść owoce i warzywa. To one dostarczają największej ilości cennych składników.
Krok 2 dieta dla seniora – daleka od nawyków z młodości
Kto nie pamięta tradycyjnej kuchni babci? Każda gospodyni w podawaną porcję na talerzu wkładała swoje serce i dużo – masła, tłuszczu i soli. Kompozycja, którą można by się nasycić na kilka dobrych dni, gdyby organizm potrafił magazynować jedzenie. Ten niestety tego nie potrafi. Każda dostarczana mu porcja jest od razu poddawana procesom trawiennym.
Dieta dla seniora powinna być jednak lekka. Tak doradzają specjaliści, lekarze, ale i sam organizm. Przyjmowanie tłustych, smażonych potraw, kapusty, grzybów lub roślin strączkowych w dużych dawkach jest natychmiast odczuwalne. O ile bardziej ceniony może smak potraw lekkich i sezonowych, które nie potrzebują doprawiania? W diecie seniora zamiast soli, vegety i magi powinny dominować naturalne zioła i lekkie przyprawy, które wspierają pracę układu pokarmowego.
Krok 3 – Pij! Pij! Pij!
Osoby starsze często nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Dlaczego? Przyczyn jest wiele:
– osłabienie pragnienia, które przychodzi z wiekiem;
– nietrzymanie moczu;
– wychłodzenie organizmu, które skutecznie odpycha chęć sięgania po szklankę wody.
Tymczasem dieta dla seniora obowiązkowo powinna dominować w płyny. To one regulują ciśnienie krwi, wspierają pracę narządów wewnętrznych i nawadniają komórki. Przyjmowanie małych, ale częstych łyków wody jest więc ważne.