Żywienie pozajelitowe

Na czym polega żywienie pozajelitowe? Dowiedz się, jakie są wskazania, jak wygląda przebieg żywienia parenteralnego i co wchodzi w skład preparatów do żywienia pozajelitowego. Ta forma terapii jest często jedynym sposobem na uchronienie pacjenta przed śmiercią głodową.

Wskazania do żywienia pozajelitowego

Konieczność żywienia pozajelitowego, inaczej parenteralnego, zachodzi zazwyczaj wtedy, gdy jelita pacjenta nie są w stanie wchłonąć wystarczającej ilości składników odżywczych. Stosuje się je również w stanach dłuższej utraty świadomości, śpiączce oraz ciężkich przypadkach anoreksji i bulimii.

Preparaty do żywienia pozajelitowego podaje się wcześniakom, osobom z chorobą Leśniewskiego-Crohna, w przypadkach poparzeń przewodu pokarmowego, niedrożności i przetok przewodu pokarmowego, niekiedy w przebiegu leczenia nowotworów oraz ostrego zapalenia trzustki, a także osłabionym pacjentom w okresie okołooperacyjnym.

Przebieg żywienia pozajelitowego

Ponieważ układ pokarmowy nie jest w stanie dostarczyć organizmowi składników odżywczych przyjmowanych w jedzeniu, w żywieniu pozajelitowym są one podawane bezpośrednio do krwiobiegu. Przy krótkotrwałym podawaniu preparatów do żywienia pozajelitowego stosuje się wenflon wkłuty do żył obwodowych.

Ponieważ długotrwałe stosowanie tej metody może prowadzić do infekcji i zapalenia żył, u pacjentów wymagających długoterminowego żywienia pozajelitowego stosuje się umieszczony na stałe na klatce piersiowej cewnik założony do żyły głównej. W takim wypadku żywienie pozajelitowe może być wykonywane w warunkach domowych przez odpowiednio przeszkolone osoby.

Preparaty do żywienia pozajelitowego

Preparaty do żywienia pozajelitowego zawierają substancje odżywcze, witaminy, elektrolity i pierwiastki śladowe w proporcjach dostosowanych do potrzeb pacjenta. Wszystkie substancje są przygotowane w taki sposób, by można było je wprowadzić bezpośrednio do krwi.

Węglowodany, najczęściej w formie roztworu glukozy, powinny pokrywać około 60 – 80% zapotrzebowania organizmu na energię, tłuszcze nienasycone około 20 – 40%, natomiast aminokwasy mają być wykorzystywane przez organizm w celach budulcowych. Preparaty do żywienia pozajelitowego są jałowe i należy je przechowywać i podawać w warunkach sterylnych.

Preparaty do żywienia pozajelitowego dostępne są w ofercie Grupa Anmar.