Jak wygląda dieta bez węglowodanów?

Wiele pań i panów w różnym wieku nie jest zadowolonych ze swojego ciała. Przeglądają się w lustrze i widzą grube brzuchy. Na szczęście jest pewien skuteczny sposób na to, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. Jaki? To dieta bez węglowodanów. Trzeba tylko przestrzegać kilku nakazów i być pod kontrolą dietetyka.

Podstawowe zalecenia

Jak sama nazwa wskazuje, taka dieta polega na znacznym ograniczeniu spożywania węglowodanów w ciągu jednej doby. Zasady nie są zbyt skomplikowane. Po pierwsze należy unikać jedzenia ryżu, pieczywa, makaronu, ziemniaków, strączków, a także wszelkich produktów pochodzenia zbożowego. Po drugie konieczne będzie zrezygnowanie ze słodyczy, słonych przekąsek, lodów i drinków.

Co więc wolno spożywać? Okazuje się, że bez żadnego problemu, można zajadać się warzywami, które nie mają w sobie skrobi czy owocami, w których składzie nie znajdziemy wielu gram węglowodanów. Mowa m.in. o pomidorach, sałacie, szpinaku, ogórkach i brokułach oraz jagodach, truskawkach i borówkach. Dietetycy zalecają sięganie po produkty z dużą ilością białka. Chodzi szczególnie o jaja, ryby, orzechy i pestki słonecznika. Do tego warto ciągle nawadniać organizm (pić głównie wodę niegazowaną).

 Odmiany diet bez węglowodanów

Co ciekawe, można wyróżnić kilka tego typu diet. Podział zastosowano ze względu na samą zawartość węglowodanów. Mamy więc dietę umiarkowaną, niskowęglowodanową oraz ketogeniczną. Dzięki tej pierwszej, dostarczymy naszemu organizmowi do 45 procent zapotrzebowania energetycznego. W następnym przypadku mamy do czynienia z produktami, które w swoim składzie mają mniej niż 130 g węglowodanów i zapewniają maksymalnie 26 procent energii.

Z kolei trzeci rodzaj diety jest najbardziej restrykcyjny. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista. To Dieta bez węglowodanów, która sprawi, że organizm otrzyma tylko 10 procent energii, czyli od 20 do 50 g węglowodanów (niestety trzeba jednocześnie brać sporo witamin). Pamiętajmy o tym, że najlepsza i w stu procentach bezpieczna jest pierwsza odmiana. Wybierając ją, będziemy pewni, że nie wystąpi żadne poważne ryzyko związane z pogorszeniem stanu zdrowia i funkcjonowaniem poszczególnych układów.

Przykładowy jadłospis i oczekiwane efekty

Odpowiednia dieta bez węglowodanów pomoże w walce z otyłością. Dzięki niej można poczuć się sytym – takie uczucie powoduje białko, które także wpływa na przyśpieszenie procesu metabolizmu. Oczekiwane efekty pojawią się dość szybko. Wystarczy tydzień, aby zrzucić 4 kg. Nie należy jednak stosować taką dietę przez długi czas, bo można pozbawić organizm cennych składników mineralnych.

Jak więc powinno wyglądać dzienne, przykładowe menu? Otóż na śniadanie zaleca się zjadać jajecznicę usmażoną tylko z dwóch jajek oraz sałatkę z pomidorów z dodatkiem szczypiorku. Z kolei na obiad warto przygotować m.in. pierś z kurczaka na grillu w połączeniu ze szparagami. Siadając do kolacji, na stole nie może zabraknąć zielonej sałaty z oliwkami.