Czy na diecie 2000 kcal można schudnąć?

W ostatnich latach na popularności zyskuje jadłospis 2000 kcal. To całkiem nowe podejście do odchudzania się, które wydaje się być sprzeczne z tendencją do radykalnego zmniejszania kaloryczności diety. Czy spożywając 2000 kcal dziennie, można schudnąć? Czy to dobra metoda na pozbycie się kilogramów?

Zależy od zapotrzebowania kalorycznego

Przed wybraniem konkretnego rodzaju diety powinno się sprawdzić zapotrzebowanie kaloryczne konkretnej osoby. Wylicza się je na podstawie jej masy, wzrostu, wieku oraz aktywności fizycznej. Bardzo ważna jest też płeć, ponieważ mężczyźni potrzebują zdecydowanie więcej kalorii, niż kobiety.

Jeśli zapotrzebowanie kaloryczne danej osoby jest wyższe niż 2000 kcal, to śmiało można powiedzieć, że dieta o takiej kaloryczności będzie dietą redukcyjną i jej utrzymywanie będzie z czasem powodowało utratę kilogramów.

Redukcja dla mężczyzn

Jadłospis 2000 kcal dla większości mężczyzn może być uznany za dietę redukcyjną. Wynika to z prostego faktu, że dorosły mężczyzna dziennie potrzebuje od 2000 do 3000 kcal i taki jadłospis mieści się w dolnej granicy zapotrzebowania.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku mężczyzn prowadzących aktywny tryb życia, 2000 kcal może być niewystarczające dla normalnego funkcjonowania organizmu. Panowie przed przejściem na nią powinni skonsultować się z dietetykiem albo lekarzem rodzinnym.

Aktywne kobiety

Zwykle kobiety potrzebują mniej kalorii niż mężczyźni. Sprawa wygląda jednak trochę inaczej w przypadku pań, które są bardzo aktywne fizycznie i dużo trenują. Podczas wysiłku spalane są kalorie, które powinny zostać uzupełnione przez prawidłową dietę.

W przypadku kobiet, które intensywnie trenują i mają bardzo wysokie zapotrzebowanie kaloryczne nawet przyjmowanie 2000 kcal może być uznane za dietę redukcyjną. Oczywiście taka ilość powinna być spożywana po wcześniejszej konsultacji z dietetykiem, ale łatwo się domyślić, że przy treningach spalających nawet po 600 kcal, dopuszczalna będzie dieta o tak wysokiej kaloryczności.