Czy dieta sokowa jest zawsze dobrym wyborem?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na oczyszczenie organizmu z nagromadzonych toksyn, jest często omawiana w ostatnich latach, dieta sokowa. Polega ona na zastąpieniu stałych posiłków sokami warzywno-owocowymi. Warto dowiedzieć się nieco więcej na jej temat.

Na czym polega dieta sokowa?

W ostatnich latach Dieta sokowa cieszy się ogromną popularnością jako bardzo skuteczny sposób na przeprowadzenie detoksu organizmu. Jest to dieta płynna, w której należy bezwzględnie zrezygnować z różnego rodzaju stałych posiłków, kawy, herbaty, alkoholu i papierosów.

Płynna forma posiłków wspiera proces trawienia, odciąża układ pokarmowy, a także przyspiesza przyswajanie substancji odżywczych. Warto wiedzieć że dietę można uzupełnić o płyny takie jak woda, zielona herbata bądź też ziołowe napary.

Jak bezpiecznie przeprowadzić dietę sokową?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dieta sokowa to bardzo rygorystyczny sposób odżywiania, który nigdy nie powinien trwać zbyt długo. Specjaliści rekomendują stosowanie ją przez okres maksymalnie tygodnia. Niektórzy dietetycy proponują swoim klientom mniej rygorystyczne warianty diety sokowej, które dopuszczają spożywanie niektórych stałych pokarmów – taki jadłospis można bezpiecznie stosować przez dłuższy okres.

Warto pamiętać o tym, że diety sokowej nigdy nie powinno się rozpoczynać z dnia na dzień. Powinna być ona poprzedzona okresem przygotowawczym, który zmniejsza szok dla organizmu, wywoływany przez rygorystyczną zmianę nawyków żywieniowych. Osoby, które myślą o diecie sokowej, stopniowo powinny ograniczyć spożywanie mięsa, nabiału, pieczywa, a także słodzonych napojów. W okresie przygotowawczym warto regularnie sięgać po sałatki, warzywa i owoce.

Detoks sokowy to czas, kiedy należy ograniczyć aktywność organizmu, dopasowując ją do swoich możliwości i samopoczucia. W trakcie diety koniecznie trzeba zrezygnować z intensywnych treningów, a także pamiętać o odpowiedniej ilości snu, który pozwala na regenerację organizmu.

Kto powinien stosować dietę sokową?

Dieta sokowa jest rozwiązaniem idealnym dla tych wszystkich osób, które chcą oczyścić swoje ciało ze zbędnych toksyn. Bardzo często bywa ona wstępem do zmiany stylu życia na dobre, a także zapoznania się z naturalnymi smakami. Detoks sokowy zazwyczaj skutkuje utratą kilku kilogramów, chociaż czasem może prowadzić do spowolnienia przemiany materii, co nigdy nie jest pożądanym efektem.