Dlaczego garnek żeliwny to najlepszy wybór?

Chociaż garnki należą do podstawy wyposażenia każdego domu, niewiele osób poświęca im uwagę i brak jest nad nimi codziennej refleksji, Tymczasem wybór garnka może mieć spory wpływ na zdrowie. Jak pokazują liczne badania, najkorzystniejszy dla niego będzie garnek żeliwny. Jakie są jego zalety względem innych typów garnków?

Wpływ garnków żeliwnych na zdrowie

Garnek żeliwny uważany jest za najlepszy wybór, gdyż podczas gotowania nie uwalniają się z niego żadne szkodliwe substancje. Tak popularne dziś garnki teflonowe są często bardzo rakotwórcze, a garnki aluminiowe, miedziane i te ze stali nierdzewnej wchodzą w reakcje chemiczne z niektórymi rodzajami pożywienia, wskutek czego do pokarmu również dostają się potencjalnie niebezpieczne związki chemiczne.

Podczas gotowania w garnku żeliwnym uwalniają się z niego co prawda związki żelaza, jednak w tym przypadku są one wysoce pożądana, a garnki takie są zalecane osobom cierpiącym na anemię.

Dodatkowo przygotowując posiłki w garnku żeliwnym, nie trzeba używać w ogóle tłuszczu, dzięki czemu da się w nim przygotować niskokaloryczne i zdrowe potrawy. Dla zdrowia posiadanie takiego garnka ma więc same zalety.

Trwałość i uniwersalizm

Garnki żeliwne cieszą się też wysoką trwałością i służą swoim właścicielom przez długie lata, a do tego nie są one bardzo drogie. Dlatego też wybierają je często osoby, które cenią sobie rozsądny stosunek ceny do jakości.

Garnek żeliwny jest też niezwykle uniwersalny, gdyż przygotuje się w nim nie tylko zupy i smażone potrawy, a także pyszne dania jednogarnkowe, lecz także upiecze się w nim chleb, przygotuje pyszne desery, czy nawet upiecze się w nim schab. Garnki żeliwne idealnie nadają się też do przygotowywania wszelkiego rodzaju zapiekanek.

Jeżeli przygotowuje się zapiekanki, pieczone mięsa i chleb, warto kupić garnek żeliwny podłużny, którego długość będzie wynosiła około 40 cm. W celu przygotowywania deserów warto z kolei zaopatrzyć się w kilka małych garnków tego typu, których średnica wyniesie około 10 cm.

Garnki żeliwne to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chwali sobie zdrową kuchnię i wysoką jakość, a do tego nie chce kupować bardzo drogich garnków wykonanych z innych materiałów, które ostatecznie nie przynoszą tyle korzyści, ile dają te wytworzone z żeliwa.

Garnki żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.