Fakty i mity o piwie bezalkoholowym

O piwie bezalkoholowym słyszy się wiele opinii. Ma to wpływ na fakt, że część osób unika tego trunku, uważając np. że tego typu piwo nie posiada dobrego aromatu ani smaku charakterystycznego dla napojów piwnych. Oto fakty i mity na temat piwa bez zawartości alkoholu.

Piwo bezalkoholowe nie posiada charakterystycznego dla piwa smaku i aromatu

To częsty błąd, w jaki zostają wprowadzeni konsumenci. Piwo bez zawartości alkoholu posiada, bowiem charakterystyczną gorycz i woń tradycyjnego piwa. Ponadto, jak w tradycyjnym trunku, nie brakuje w nim lekko słodkiej nuty. Stanowi to efekt chmielenia, ponieważ piwo bezalkoholowe jest warzone podobnie jak tradycyjne trunki, a różnica polega na tym, że w pewnym momencie proces ten przerywa się, by uniknąć zawartości alkoholu.

Dzięki temu obecnie nic nie ogranicza producentów piwa w zakresie tworzenia produktów bezalkoholowych, które posiadają woń i aromat tradycyjnych napojów piwnych. W zakresie goryczy piwo bezalkoholowe podobnie jak tradycyjne może mieć różny smak, co jest uzależnione od użytego chmielu i sam fakt pozbawienia alkoholu nie ma tu znaczenia.

Piwo bezalkoholowe całkowicie nie posiada alkoholu

Choć nazwa to sugeruje – nie zawsze jest to, jednak prawdą. Piwo bezalkoholowe posiada, bowiem dopuszczalną normę alkoholu, która wynosi 0,5% objętości. Są, jednak także piwa, które całkowicie nie mają alkoholu i wówczas współczynnik ten wynosi 0,0%. Tego typu piwa warto szukać w dobrych sklepach. To dobre napoje m.in. dla kobiet w ciąży i osób, które prowadzą pojazdy i nie mogą spożywać napojów alkoholowych.

Pijąc piwo bezalkoholowe nie można prowadzić samochodu ani innego pojazdu

To nieprawda, ponieważ piwo bezalkoholowe zawiera maksymalnie 0,5% alkoholu, co stanowi dopuszczalną normę dla kierowców. Co istotne, takie same wartości alkoholu można uzyskać w efekcie zjedzenia określonych produktów, np. kiszonej kapusty lub soku z winogron. Alkohol w organizmie pojawia się też po zjedzeniu chleba na zakwasie, a nawet… jabłek. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do procesów metabolicznych w organizmie, w efekcie czego wytrąca się alkohol. Jeśli, jednak ktoś chce zachować pełny spokój, np. podczas prowadzenia pojazdu, to wówczas warto sięgnąć po piwo o zerowej zawartości alkoholu i prowadzić bez obaw.