Jednorazowe opakowania i naczynia stosowane w gastronomii, takie jak na przykład kubeczki plastikowe, styropianowe tacki i wiele innych budzą w dzisiejszych czasach sporo kontrowersji. Dyskusja na ich temat trwa, a na wiele pytań nie znaleziono jeszcze sensownych odpowiedzi. Warto więc spojrzeć na tę kwestię z nieco bliższa.
Kubki jednorazowe plastikowe i pozostałe naczynia do napojów
Kubki plastikowe i wykonane z innych materiałów, takich jak na przykład styropian i tektura są dziś powszechnie wykorzystywane w większości lokali gastronomicznych. Serwuje się w nich przede wszystkim napoje na wynos, ale używane są też tak zwanej gastronomii ulicznej, w których użycie zwykłych naczyń nie jest możliwe. Ze wszystkich typów tego rodzaju naczyń kubeczki plastikowe wydają się mieć najlepszy stosunek ceny, do trwałości.
Jednorazowe naczynia do serwowania jedzenia
Jednorazowe naczynia do serwowania jedzenia wykorzystuje się w wielu lokalach, jak na przykład popularne food trucki, czy podczas masowych imprez, na których również oferowane jest jedzenie. Jednorazowe talerze i miski wykonuje się z takich samych materiałów, jak kubki, styropian i tektura są tu stosowane o wiele częściej.
Jedzenie na wynos i opakowania do niego
Jednorazowe opakowania próbuje się dziś zastąpić na różne sposoby. Ciągle wymyślane są różne materiały, które można poddać recyklingowi, albo które są po prostu biodegradowalne. Jak do tej pory jednak nie wymyślono niczego na tyle sensownego, żeby mogło się to upowszechnić na szerszą skalę. W przypadku naczyń służących do podawania jedzenia na wynos problemem jest trwałość. Jak do tej pory jedynie tacki plastikowe i duże kubki plastikowe, czy tekturowe sprawdzają się wystarczająco dobrze.
Kubki jednorazowe plastikowe – czy są nieekologiczne?
Ciekawym pytaniem jest to, czy kubeczki plastikowe i inne pojemniki wykonane z tego materiału są na pewno nieekologiczne. Z jednej strony nagromadzone do tej pory ilości plastiku są poważnym problemem. Z drugiej jednak nie wymyślono jak dotąd sensownego sposobu na zastąpienie tworzyw sztucznych. Wydaje się więc, że trzeba poszukać innego rozwiązania. Coraz częściej słyszy się głosy mówiące, że potrzebne są przede wszystkim nowoczesne metody pozwalające na powtórne wykorzystanie zużytego plastiku.