Granita kojarzy się z latem i upałem. Napój gasi pragnienie i występuje w wielu smakach. Możemy zrobić go samemu, nawet w domowych warunkach. Najpopularniejsze są o smaku truskawkowym, cytrynowym, malinowym.
Granita a sorbety
Granita posiada ziarnistą strukturę i to ją przede wszystkim odróżnia od sorbetu. Granity napoje są przygotowane wyłącznie ze świeżych owoców albo wyciśniętego soku. Oczywiście napój można również podawać w wydaniu wytrawnym, np. z dodatkiem ogórków. Sam napój powstaje w wyniku zamrażania wody. Jeżeli robimy go w domowym zaciszu to po umieszczeniu w zamrażarce należy go przynajmniej kilka razy przemieszać, by osiągnąć pożądaną strukturę. Natomiast sorbet także robi się z wody i owoców natomiast ma bardziej jednolitą strukturę. Można również dodać do niego białko, dzięki czemu uzyskamy bardziej jednolitą konsystencję. Jeden jak i drugi deser możemy podawać z różnymi dodatkami. Syropy do granity są w wielu smakach, od truskawkowego po smak gumy do życia labo coca coli. Natomiast sorbet możemy podać z bitą śmietaną, listkami mięty, czekoladą. Oba desery najładniej się prezentują podane w wysokich pucharkach.
Granita napoje – tradycyjne przepisy
Najwygodniej jest zamówić granitę w lokalu gastronomicznym. Natomiast jeżeli lubimy spędzać czas w kuchni to bez problemu taki deser wykonamy sami. Wystarczy, że przygotujemy wodę, cukier, sok z cytryny i ulubione owoce. Do garnka należy wlać wodę i wsypać cukier. Całość zagotowujemy i mieszamy, by cukier się całkowicie rozpuścił. Mieszankę odstawiamy, aby wystygła. Następnie dodajemy ulubione owoce, np. truskawki i kilka łyżeczek soku z cytryny lub limonki. Całość miksujemy i wlewamy do pojemnika. Powstały napój należy włożyć do zamrażarki, co jakiś czas mieszając. Granita powinna się zamrażać około pięciu godzin. Możemy też kupić syropy do granity, które nadają bardziej wyrazisty smak i kolor napoju. Natomiast miłośnicy kofeiny na pewno polubią się z granitą kawową. Tutaj do mieszanki wody z cukrem należy dolać mocne espresso i dodać szczyptę cynamonu, kardamonu i imbiru. Również możemy się zaopatrzyć w specjalne urządzenie do robienia granity, czyli tzw. granitor. Jednak jest to dość spory wydatek pieniężny.