W życiu codziennym często trzeba iść na rozmaite kompromisy, a widoczne jest to między innymi w przypadku braku czasu na przygotowywanie posiłków. Zabiegani ludzie często muszą wybierać pomiędzy szybkością a walorami smakowymi i zdrowotnymi potraw, w tym zup. Barszcz czerwony z koncentratu przygotowany z głową należy tutaj jednak do wyjątków.
Koncentrat czerwonego barszczu – warto wybrać ten najlepszy i naturalny
Aby potrawa była zdrowa, powinien być taki z pewnością jej główny składnik. Na szczęście sporo jest na rynku uczciwych koncentratów, które składają się jedynie ze skoncentrowanego soku z buraków bez zawartości niepotrzebnej chemii.
Warto jednak zwrócić też uwagę na to, by koncentracja soku z buraków była jak największa, a jeżeli na etykiecie nie ma dokładnych informacji i jednocześnie koncentrat czerwonego barszczu sprzedawany jest w przezroczystej butelce, można dokonać wizualnej oceny jakości. Dobry koncentrat czerwonego barszczu ma bowiem barwę rubinową, a przy tym nie jest mętny. Wysoka koncentracja soku z buraków zapewni też naturalny i intensywny kwaskowy smak.
Kostki i przyprawy – warto postawić na te ekologiczne
Koncentrat czerwonego barszczu i kostka mięsna lub warzywna stworzą błyskawiczną zupę, jednak aby była ona też całkowicie naturalna, a więc i zdrowa, warto wybrać którąś z coraz łatwiej dostępnych ekologicznych kostek. Pozbawione są one bowiem sztucznych barwników, aromatów i konserwantów, a także innych ulepszaczy smaku.
Aby szybko wzbogacić taki barszcz smakiem warzyw, warto dodać do wywaru suszoną włoszczyznę, którą można kupić lub nawet przygotować samemu wcześniej na zapas, co nie jest trudne.
Barszcz czerwony nie obejdzie się także bez rozmaitych przypraw, jednak ich kompozycja zależy od preferencji. W trosce o jakość zupy, warto jest unikać mieszanek przypraw, które często wzbogacone są niechcianą chemią. Najlepsze będą przyprawy kupowane na wagę, których dostępność jest dziś ogromna.
Wiele koncentratów czerwonego barszczu jest już przyprawionych, jednak są i takie, które nie zawierają przypraw, pozostawiając konsumentom całkowitą wolność wyboru przy ich komponowaniu. Powszechnie do barszczu czerwonego dodaje się liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, a często także lubczyk lub goździki.
Taką zupę na bazie koncentratu czerwonego barszczu można przygotować błyskawicznie, a jednocześnie będzie ona niezwykle smaczna i całkowicie naturalna oraz zdrowa, dlatego będzie świetnym wyborem nie tylko dla dorosłych, ale o dla dzieci, szczególnie jeżeli uda się dostać w sklepie pierogi, uszka lub krokiety wysokiej jakości, których nie da się odróżnić od domowych, co dziś nie jest trudne.