Lubisz chrzan? Jego ostry smak sprawia, że niektóre potrawy i przekąski smakują dużo lepiej. Na rynku jest mnóstwo produktów spożywczych, które smakują podobnie i można powiedzieć, że niektóre z nich są bardzo modne z racji swojego egzotycznego pochodzenia. Trzeba jednak wiedzieć, że są przesłanki ku temu, by nie zapominać o chrzanie!
Czym jest chrzan?
Najpierw warto uściślić, czym jest chrzan. Chrzan to pospolita roślina, która należy do rodziny kapustowatych. Do celów spożywczych wykorzystuje się korzeń chrzanu. Jest on stosowany jako dodatek do różnych potraw mięsnych oraz wędlin. Warto jednak wiedzieć, że zanim jego smak stał się ceniony w kuchni, stosowano go do celów leczniczych, zresztą tak jest do dziś.
Chrzan jest niepozorną rośliną, ale nie można jej nie docenić. Jej oryginalny smak towarzyszy nam zwłaszcza podczas świąt, ale również w zwykłe dni warto zjeść pieczeń z sosem chrzanowym lub kanapkę z szynką i chrzanem tartym!
Chrzan tarty – tani i potrzebny w każdej kuchni
Może chrzan nie jest przyprawą, która kojarzy nam się z odległymi krainami i powiewem egzotyki, ale warto tu przypomnieć popularną frazę „swego nie znacie, cudze chwalicie”. Chrzan tarty nie ustępuje smakiem modnym przyprawom, a zazwyczaj jest od nich tańszy. Do tego ma też działanie lecznicze.
Chrzan dodaje się zwłaszcza do ciężkostrawnych, tłustych dań, ponieważ dzięki niemu poprawia się trawienie. Pasuje do golonki, karkówki, białek kiełbasy i wędlin. Popularne są też jajka z chrzanem, warto wiedzieć, że dodaje się go do niektórych musztard.
Działanie lecznicze chrzanu
Substancja, która jest odpowiedzialna za specyficzny smak chrzanu, ma działanie lecznicze. To dzięki niej chrzan zabija bakterie, wirusy i grzyby, i jest przydatny podczas leczenia różnych infekcji. Dodatkowo jest on bogatym źródłem witaminy C i innych antyutleniaczy. Co ciekawe, działa pleśniobójczo i jego spożywanie zapobiega rozwojowi drożdżycy.
Chrzan tarty, jak widać, naprawdę przydaje się w kuchni, a także jako naturalny lek!