Marynowanie grzybów to czynność, która ma miejsce w wielu polskich domach na przełomie lata i jesieni. Nikt nie jest w stanie zapomnieć smaku tych specjałów i rzadko kiedy komuś nie przypadną one do gustu. Oczywiście każda gospodyni lub gospodarz ma swoje własne sposoby na to, by stworzyć wyjątkową marynatę.
Octowa marynata, czyli sposób na świetną przekąskę
Za sprawą marynaty na dłużej zachowujemy smak grzybów, a właściwie nadajemy mu większą głębię i odpowiednią oprawę. Większość prawdziwych grzybiarzy ma swoje sekretne sposoby na wykonanie niepowtarzalnej zalewy octowej do grzybów. Dzięki niej można przecież uraczyć gości wyjątkowym specjałem.
Na szczęście osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z marynowaniem, i chcą przyrządzić smaczne podgrzybki marynowane w occie, wcale nie muszą eksperymentować, ani liczyć na to, że ktoś zdradzi im swoje tajemnice. Sprawdzonych przepisów na marynatę do podgrzybków i innych grzybów jest mnóstwo choćby w samym internecie!
Co składa się na marynatę do podgrzybków?
Aby zrobić dobrą marynatę do podgrzybków, należy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji płynów, a także o przyprawach. Idealne proporcje wody i octu to 4:1 – nie można przesadzać z octem!
Do zalewy octowej dodaje się przyprawy, których używa się na co dzień w polskiej kuchni. Są to liście laurowe, ziele angielskie, ziarenka pieprzu, sól, a także gorczyca. Pamiętać też trzeba o marchewce i cukrze. W wodzie, w której gotują się podgrzybki, powinna znaleźć się również cebula.
Trzeba pamiętać, że nawet najlepiej przygotowana marynata nie pomoże, jeśli grzyby nie będą odpowiednio przygotowane do marynowania. Przede wszystkim muszą być starannie oczyszczone z zabrudzeń. Jeśli wykorzystujemy większe sztuki, to koniecznie trzeba je pokroić.
Ważne wskazówki dla początkujących
Każdy, kto ma już wprawę w robieniu marynat, wie, że słoiki, w których umieszcza się przetwory, muszą być idealnie czyste. Zanim weźmiesz się za przygotowanie marynaty do podgrzybków, przygotuj idealnie czyste słoiki i zakrętki. Najlepiej będzie wyparzyć je wrzątkiem. Odpowiednio przygotowane podgrzybki marynowane w occie mogą nadawać się do spożycia nawet przez kilka lat, choć można je zjeść nawet po kilku dniach od przyrządzenia.
Marynowanie podgrzybków to tradycja w wielu polskich rodzinach. Ten niedrogi smakołyk to przysmak, jakim można uraczyć gości, którzy przyszli na obiad, świąteczną kolację lub weekendową imprezę. Podgrzybkami marynowanymi w occie nie wzgardzi żaden koneser!