Naczynia ekologiczne biodegradowalne występują w dwóch wariantach. Pierwsze są jednorazowe, drugie do wielokrotnego użytku. Jeżeli jesteśmy właścicielami restauracji, możemy mieć naczynia jedne i drugie. W domu lepiej sprawdzą się te z dłuższą trwałością, a na wycieczkę weźmiemy jednorazowe.
Czym są naczynia jednorazowe ekologiczne?
Naczynia, które są wykonane z surowców ekologicznych, są bezpieczne dla człowieka i przyrody. Mają w swym składzie takie surowce, które nie wchodzą w reakcję z żywnością. Są także łatwo biodegradowalne, czyli podlegają procesowi rozkładu.
Istnieją bakterie zjadające takie naczynia i rozkładają w ten sposób opakowania na czynniki pierwsze. Są one bezpieczne dla gleby, do której po rozkładzie wnikną. Mogą również posłużyć jako kompostownik na działce. Naczynia ekologiczne wykonuje się np. z drewna, tektury, papieru, ryżu, łusek gryczanych, owsianych itp.
Inny plus dla takich naczyń to fakt, że opakowania biodegradowalne mogą zostać w całości wykorzystane po raz drugi po ich przemysłowej przeróbce. Oprócz tego mogą być świetną zabawą i pracą kreatywną dla wielu dzieci i osób dorosłych, które potrafią zmienić ich zastosowanie, tworząc z nich np. dzieło sztuki lub jednorazową zabawkę.
Opakowania ekologiczne jednorazowe czy wielokrotnego użytku, które lepsze?
Obydwa rodzaje służą bardzo dobrze. Jednakże w celach domowych z pewnością lepiej mieć ekologiczne opakowania wielokrotnego użytku. Z pewnością dłużej posłuży nam w kuchni zamykane pudełko z kokosa lub koszyczek z bambusa niż opakowanie papierowe albo tekturowe.
Naczynia jednorazowe ekologiczne z pewnością wykorzystamy podczas imprezy wyprawianej poza domem. Spędzenie wesoło popołudnia na łonie natury sprzyja odpoczynkowi, a jednorazowe naczynia po ich opróżnieniu będziemy mogli wyrzucić do odpowiednich pojemników na odpady.
Dzięki temu przysłużymy się środowisku naturalnemu oraz wypoczniemy bez konieczności godzinnego stania przy zmywaku, by wszystko pomyć po plenerowej imprezie.
Jakie posiłki można trzymać w opakowaniach biodegradowalnych?
Dania zimne i gorące bez problemu mogą znaleźć się w takich naczyniach. Opakowania biodegradowalne są celowo przystosowane do każdej temperatury żywności. Musimy wiedzieć, że te z przeznaczeniem do gorących dań i napojów mogą być wykorzystane także do tych zimnych.
Natomiast opakowania ekologiczne przeznaczone do zimnych napojów i przekąsek o temperaturze pokojowej nadają się wyłącznie do tej grupy posiłków. Absolutnie nie nadają się do serwowania w nich gorących dań i napojów.
Użyte do gorącego ulegną zdeformowaniu, co grozi wylaniem się ich zawartości i poparzeniem konsumenta. Ścianki takich naczyń, nawet jeżeli wytrzymają wysoką temperaturę i się nie zdeformują, to i tak mogą doprowadzić do poparzenia, ponieważ są bardzo cienkie.